12.4 C
Šibenik
Subota, 14 prosinca, 2024
spot_img
HomeMAGAZINDoma ili u svemiru, ništa bez litij-iona. Evo u čemu je štos

Doma ili u svemiru, ništa bez litij-iona. Evo u čemu je štos

Objavljeno

spot_img

Litij-ionske baterije postale su ključan dio modernih tehnologija, pružajući energiju našim mobilnim uređajima, prijenosnim računalima, električnim vozilima, sustavima za pohranu energije u kućanstvima pa čak i istraživanju svemira.

Njihov razvoj započeo je 1970-ih, ali komercijalizacija je započela tek 1991. godine. Tada su John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino dobili Nobelovu nagradu za kemiju upravo zbog doprinosa razvoju litij-ionskih baterija.

Zbog sve većeg prelaska na obnovljive izvore energije i težnje prema održivosti, litij-ionske baterije postale su i ključni dio globalne energetske tranzicije, omogućujući bolju pohranu energije proizvedene iz obnovljivih izvora kao što su solarne i vjetroelektrane.

Što su litij-ionske baterije?

Litij-ionske baterije su vrsta punjivih baterija u kojima se litij-ioni kreću s anode na katodu tijekom pražnjenja i obrnuto tijekom punjenja. Ovo kretanje stvara struju elektrona i naboj. Zahvaljujući svojim jedinstvenim svojstvima, postale su standard u industriji prijenosnih elektroničkih uređaja i sve više u sektoru obnovljivih izvora energije.

Sastav i način rada litij-ionskih baterija

Svaka litij-ionska baterija sastoji se od četiri glavne komponente: anode, katode, elektrolita i separatora. Anoda je obično izrađena od ugljika (grafita), dok je katoda najčešće izrađena od spojeva litija, poput litij-kobalt-oksida, litij-nikl-kobalt-mangan-oksida ili litij-željezo-fosfata.

Elektrolit, koji omogućava prijenos litij-iona između anode i katode, najčešće je tekućina s organskom otopinom litijeve soli. Separator služi kao barijera između anode i katode kako bi se spriječio kratki spoj, a istovremeno omogućava prijenos iona kroz elektrolit.

Koja je razlika između litij-ionske i litij-polimerne baterije?

Iako se litij-ionske i litij-polimerne baterije često koriste kao sinonimi, između njih postoje ključne razlike. Glavna razlika leži u vrsti elektrolita: litij-ionske baterije koriste tekući elektrolit, dok litij-polimerne koriste gelirani ili čvrsti elektrolit.

Litij-polimerne baterije su lakše i mogu biti proizvedene u različitim oblicima, što ih čini idealnima za tanke uređaje poput pametnih telefona. S druge strane, litij-ionske baterije obično imaju bolju energetsku gustoću, što ih čini pogodnijima za uređaje koji zahtijevaju dužu autonomiju, poput prijenosnih računala ili električnih vozila.

Prednosti litij-ionskih baterija

Veći kapacitet i duža autonomija: mogu pohraniti i do 330 Wh/kg dok, primjerice, olovne baterije pohranjuju samo oko 75 Wh/kg.

– Brzo punjenje i efikasnost
– Manje održavanja u odnosu na druge baterije
– Ekološke prednosti
– Nema memorijskog efekta: punjenje i pražnjenje ne uzrokuje da baterija “zapamti” manji kapacitet
– Nisko samopražnjenje: ako se ne koriste, prazne se brzinom od samo dva posto mjesečno

Nedostaci litij-ionskih baterija

Kratki vijek trajanja i degradacija kapaciteta: Vijek trajanja litij-ionske baterije može varirati ovisno o načinu korištenja, ali se obično procjenjuje na oko 1000 ciklusa punjenja. Nakon tog broja ciklusa, kapacitet baterije može početi znantno opadati.

– Osjetljivost na visoke temperature i mogućnost zapaljenja
– Visoka cijena proizvodnje i ugradnje
– Ekološki utjecaj vađenja litija
– Problem zbrinjavanja i reciklaže

Utjecaj litij-ionskih baterija na okoliš

Litij-ionske baterije donose i izazove u pogledu održivosti. Na primjer, proizvodnja ovih baterija zahtijeva vađenje litija, kobalta i drugih rijetkih minerala. Rudarenje litija uzrokuje zagađenje vode i tla te može dovesti do uništenja ekosustava.
Vađenje litija zahtijeva i velike količine vode što je vrlo problematično posebno u sušnim područjima poput Salar de Uyuni u Boliviji. Istraživanja pokazuju da je za vađenje jedne tone litija potrebno je oko 2 milijuna litara vode.

Osim toga, nepravilno odlaganje baterija može dovesti do onečišćenja tla i vode. Najveći problem čine kobalt i nikal koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako budu ispušteni u okoliš.

Litij-ionske baterije imaju i određene ekološke prednosti. Njihov veliki kapacitet i dugi životni vijek znače da ih je potrebno proizvoditi manje i trošiti manje resursa. Također, prelaskom na vozila pokretana ovim baterijama, smanjuje se količina stakleničkih plinova u atmosferi.

Budućnost litij-ionskih baterija: inovacije i alternative

Tehnološki napredak i istraživanje novih materijala obećavaju poboljšanja u performansama i održivosti baterija.

1. Tehnološki napredak i potencijal za poboljšanja

Inovacije u tehnologiji baterija usmjerene su na povećanje energetske gustoće, poboljšanje sigurnosti i smanjenje cijene. Primjerice, istraživači rade na razvoju solid-state baterija, koje koriste čvrsti elektrolit i nude veći kapacitet uz manji rizik od zapaljenja.

Također, upotreba nanotehnologije i novih katodnih materijala može značajno poboljšati performanse.

2. Alternativne tehnologije baterija

Potencijalne i ekološki prihvatljivije alternative litij-ionskim baterijama su litij-sumporne, natrij-ionske, magnezij-ionske i staklene, kalij-ionske i baterije na morsku vodu.

3. Što možemo očekivati od budućih baterija?

Budućnost litij-ionskih baterija obećava smanjenje cijena, povećanje sigurnosti i kapaciteta. Pored toga, razvoj novih tehnologija kao što su vodikove ćelije i organski polimerni akumulatori mogao bi dovesti do pojave baterija koje su još ekološki prihvatljivije i energetski efikasnije.

Litij-ionske baterije su korisne, ali uz veliki oprez i daljnji razvoj

Litij-ionske baterije su ključni element u modernoj tehnologiji, omogućujući mobilnost i učinkovitost uređaja koje svakodnevno koristimo. Iako imaju određene nedostatke i utjecaj na okoliš, kontinuirani napredak u tehnologiji i razvoj alternativnih rješenja obećavaju svjetliju i održiviju budućnost.

Razumijevanje njihovih prednosti i nedostataka ključno je za informirane odluke u korištenju i razvoju energetskih rješenja koja će oblikovati naš svijet u godinama koje dolaze. (Hina, Zelena Hrvatska)

24 / 7

Curses opet u Zagrebu kod vječno mladog Felvera, pridružio im se i Le Chocolat Noir

U intimnijem opsegu u odnosu na prošla izdanja, Planet srijeda poziva 20. prosinca u...

Amerikance izluđuju ‘dronovi’ koji zadnjih mjesec dana ispunjavaju noću nebo

Što to noću leti nad njihovim glavama, pitaju se već punih mjesec dana Amerikanci,...

Poslušajte fantastičan instrumental (i vidite spot) drevnog šibenskog imena ATTIC

'Distant Light' naziv je gitarističkog instrumentala nadarenog šibenskog glazbenika Stjepana Skenderovića koji je danas...

Uskoro album i turneja: Njihov spoj dark diska i EBM-a vrte Charlotte De Witte, Dixon i DJ Hell

Berlinska synth-wave grupa Dina Summer vraća se na scenu s iščekivanim drugim albumom ‘Girls...

Čitaj još

Vjetroturbinu koja nalikuje umjetničkoj skulpturi dizajnirala umjetna inteligencija

U svijetu sve većih izazova povezanih s klimatskim promjenama i urbanizacijom, održivi izvori energije...

Izgleda da vukovi više neće biti strogo zaštićeni u Europi. Ubijat će ih

Nadležni odbor u utorak je odobrio prijedlog zemalja članica EU-a za smanjenje zaštićenog statusa...

Socijalna fobija je zmaj od papira. Strah se najviše boji tvog samopouzdanja, sprži ga pozitivom

Anksiozna je reakcija automatska u susretu s drugima, prožima osobu koja joj se ne...