Dosad je porez na kuće za odmor bio tzv. opcijski porez, što znači da su ga općine i gradovi mogli uvesti samo ako to žele, a s predstojećom transformacijom tog poreza u širi porez na nekretnine, što je ovih dana najavio ministar financija Marko Primorac, to će postati klasičan porez koji će morati naplaćivati svi.
Ukratko, kako piše hrvatsko izdanje Forbesa, osim što će postati obavezan, taj lokalni porez će se primjenjivati ne samo na kuće za odmor, koje se koriste sezonski, nego i na sve ostale (upotrebljive) nekretnine u kojima vlasnici ne stanuju te koje nisu u dugoročnom najmu. Porezna osnovica se time znatno širi, ali najavljen je i niz iznimke, no koje će to biti, valja pričekati da ministar službeno objavi sadržaj prijedloga sa svim detaljima.

Autonomija lokalnih vlasti oko poreza na nekretnine očitovat će se, kako je to bilo i do sada, u tome da odrede iznos poreza po četvornom metru vodeći se rasponom koji je određen zakonom, a dosad je iznosio od 60 centi do 5 eura po četvornom metru korisne površine.
Prema pisanju Jutarnjeg lista, koji se poziva na prijedlog predstavljen koalicijskim partnerima, povećanje će biti značajno: najniži iznos poreza bi bio 1 euro po četvornom metru, a najviši 10 eura.
Od 557 jedinica lokalne samouprave, njih 57 ima sada porez na kuće za odmor u rasponu 4,51 do 5 eura po četvornom metru, prema podacima Porezne uprave, a među gradovima s porezom od 5 eura su Zagreb, Rijeka, Pula, Šibenik i Dubrovnik. U Splitu i Zadru je, primjerice, taj porez 1,99 eura po četvornom metru.

Kako kaže Zakon o lokalnim porezima, visina poreza mora biti u granicama propisanim odredbama tog zakona „ovisno o mjestu, starosti, stanju infrastrukture te drugim okolnostima bitnim za korištenje kuće za odmor“.
Obveznik poreza na nekretninu neće biti onaj tko iznajmljuje barem 10 mjeseci, piše Forbes na čijim stranicama možete pročitati cijeli članak.