Zagrebački Bajs i bicikl općenito postao je dvokotačni jahač apokalipse i najveći neprijatelj desnice
Zagrebački Bajs i bicikl općenito postao je dvokotačni jahač apokalipse i najveći neprijatelj desnice

U bogatoj povijesti desničarskih neprijatelja – odmah iza Sorosa, rodne ideologije i veganskih burgera – smjestio se on. Dvokotačni jahač apokalipse: bicikl.
Ono što je osamdesetih godina prošlog stoljeća bila tek benigna šala konzervativnih humorista, danas je, u jeku globalnog kultunog rata, postalo pitanje opstanka zapadne civilizacije. Kako je to lijepo sročila ugledna članica uredništva Wall Street Journala, uvođenje sustava javnih bicikala u gradove nije ništa drugo nego dokaz da ‘totalitaristi upravljaju vlastima’“. Jer, ruku na srce, što više vrišti ‘autoritarni režim’ od grupe studenata koji u proljeće opušteno pedaliraju prema Filozofskom fakultetu?
Otkako je aktualna lijeva vlast u Zagrebu uvela Bajs – projekt javnih bicikala – zagrebačka desnica i dežurni mrzitelji svega što nema auspuh proživljavaju teške dane. Bajs je u tren oka postao legitimni nasljednik ‘crvene opasnosti’. U svakom plavom biciklu vide pokretnu marksističku ćeliju koja podlo, bez emisije CO2, rastače tkivo hrvatskog bića.
Jer, kako objašnjavaju teoretičari urbane kulture, bicikl je asocijacija na ekologiju i antikapitalizam. Pravi, pravcati domoljub i konzervativac živi u predgrađu, vozi masivni SUV, kupuje u velikim trgovačkim centrima na rubu grada i provodi barem sat i pol dnevno u prometnom čepu na Slavonskoj aveniji. To je tradicija! To su temelji!

Biciklisti, s druge strane, žive u gušćim urbanim zonama, ne troše tisuće eura na gorivo, sumnjivo su mobilni i – što je najgore – tjeraju poštenog vozača automobila da se osjeća kao građanin drugog reda. Svaka nova biciklistička staza, svaka nova stanica za Bajs, u njihovim se očima ne doživljava kao rasterećenje prometa, već kao izravan, agresivan napad na njihovo neotuđivo pravo da se autom dovezu ravno do šanka omiljenog kafića.
I dok desni komentatori i nemaštovita oporba ismijava Bajs kao ‘progresivno prenemaganje’ i ‘prometni promašaj’, Grad Zagreb se hvali trijumfalnim rezultatima. U manje od 10 mjeseci od pokretanja usluge, Zagreb je, priopćili su, zabilježio nevjerojatnih 1.089.595 vožnji Bajsom! Više od 111.000 registriranih korisnika sjeda na te mrske, dvokotačne naprave kako bi otišli na posao, fakultet ili plac.
Milijun puta su građani Zagreba svjesno izabrali alternativu umjesto čekanja u nepreglednim kolonama limenih ljubimaca. Ali za obrambene snage konzervativizma, ta statistika nije dokaz uspjeha i smanjenja gužvi. To je samo dokaz koliko se sekta proširila.
Slavni američki radijski voditelj Rush Limbaugh jednom je, u naletu iskrenosti, izjavio da ga uopće ne bi bilo briga ako bi se nečija automobilska vrata otvorila ravno u biciklista. Zagrebački borci protiv Bajsa možda to neće reći tako glasno, ali dok s prezirom gledaju sugrađane koji ih pretječu na pedalama dok oni stoje u trećoj crvenoj fazi na semaforu, u sebi sigurno misle isto što i legendarni satiričar P.J. O’Rourke prije četrdeset godina: „Jednostavno ne volim ljude koji voze bicikle.“ Pa makar ti ljudi spašavali grad od prometnog kolapsa.
Koristimo nužne kolačiće za rad stranice, a uz vaš pristanak i analitičke i kolačiće trećih strana (npr. Google i YouTube) za mjerenje posjećenosti i prikaz sadržaja. Postavke možete promijeniti u bilo kojem trenutku.