15.8 C
Šibenik
Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025
spot_img

Deepfake: Opasna igra od koje gotovo da nema zaštite

Objavljeno

spot_img

Deepfake i generativna umjetna inteligencija snažno napreduju, a Big Tech nedovoljno radi na zaštiti svojih korisnika. Rezultat? Iznimno plodno tlo za širenje dezinformacija, piše Netokracija.

Ususret izborima za europski parlament, Europska unija bila je naložila Big Tech tvrtkama da pomognu u održavanju izbora u što sigurnijem okruženju. Facebook, YouTube i TikTok morali su ojačati svoje mjere protiv širenja dezinformacija, što se od njih i očekuje prema Aktu o digitalnim uslugama (DSA).

Jedna od mjera je osiguranje da su politički oglasi, ali i deepfakeovi, jasno označeni što su kompanije dužne napraviti i prema Aktu o umjetnoj inteligenciji. O Metinoj uspješnosti govori činjenica što je Europska komisija vrlo brzo pokrenula istragu jer smatra kako ova tvrtka nije napravila dovoljno po pitanju suzbijanja lažnih vijesti uoči europskih izbora.

Većina političkih grupacija, kao što su Europska pučka stranka (EPP), Stranka europskih socijalista (PES) i Europski konzervativci i reformisti (ECR), dobrovoljno su potpisali Kodeks ponašanja ususret europarlamentarnim izborima.

Deepfake tehnologija značajno je napredovala posljednjih nekoliko godina, što je dovelo do novog pojma Increased Realism (povećanog ili pojačanog realizma). Upravo zato je danas sve teže razlikovati stvarni i manipulirani sadržaj u odnosu na razdoblje prije samo nekoliko godina, doznaje Netokracija od dr. sc. Tomislava Levaka koji je doslovno doktorirao na širenju dezinformacija i lažnih vijesti.

– Istina, znanstvenici i istraživači kontinuirano razvijaju sve sofisticiranije algoritme za prepoznavanje manipuliranog sadržaja, ali je, po meni, pitanje dana kada to više neće biti moguće ili će biti toliko kompleksno da će bavljenje time biti iznimno teško ili će iziskivati previše vremena – kazao je stručnjak.

Želeći javno upozoriti na opasnosti korištenja deepfake tehnologije, još 2017. znanstvenici s američkog Sveučilišta u Washingtonu (Seattle) isprogramirali su algoritam tako da je, koristeći govor iz jedne videosnimke nekadašnjeg predsjednika SAD-a Baracka Obame, on postigao da se njegove usne pomiču kao da izgovara sadržajno potpuno drukčiji govor:

Ova su snimka i njezino objašnjenje izazvali snažne reakcije i komentare u javnosti koja tada još nije bila dovoljno upoznata s mogućnostima umjetne inteligencije.

Cijeli članak i još pregršt dobrih tekstova čitajte na stranicama Netokracije.

VIJESTI 24 / 7

10 super korisnih i besplatnih aplikacija za svakodnevnu uporabu

U ovom video izboru naći ćete stranice s potpuno besplatnim aplikacijama za usluge koje...

Jazz u Kući umjetnosti Arsen traje sve do ljeta

Program Arsen Jazz nastavlja tijekom travnja i svibnja nakon koncerata Tamare Obrovac, Mary May...

Krešimir Mišak u Šibeniku priča o ocu PR-a , propagandi i manipulaciji

Krešimir Mišak će u subotu, 29. ožujka, održati u Šibeniku predavanje pod nazivom 'Tako...

Ableton pustio betu Live 12.2 s kojom ide još jedan korak dalje

Ableton je najavio novu verziju svog popularnog softvera Live, oznake 12.2, koja je već...

10 super korisnih i besplatnih aplikacija za svakodnevnu uporabu

U ovom video izboru naći ćete stranice s potpuno besplatnim aplikacijama za usluge koje...

Ableton pustio betu Live 12.2 s kojom ide još jedan korak dalje

Ableton je najavio novu verziju svog popularnog softvera Live, oznake 12.2, koja je već...

Zbog Trumpovih carina hrvatski kupac synth plaća 900, a američki 1.300 dolara

Cijene Behringer syntha u SAD-u nedavno su značajno porasle zbog novih američkih carina na...