Vučić posvađao srpsku scenu: Bunt, Drugstore i Marko Nastić protiv Exita!

U Srbiji nema mira, pa tako ni na elektroničkoj sceni. Uzdrmana je najnovijim sukobom važnih aktera scene, koji je eskalirao jučerašnjom objavom na društvenim mrežama. Organizacija Bunt je preko svoje Instagram stranice jučer uputila snažan poziv građanima, umjetnicima i medijima da se pridruže kolektivnom bojkotu muzičkih festivala u Srbiji.

U središtu njihove poruke stoji optužba da su festivali pod direktnim ili indirektnim vlasništvom i kontrolom vlasti, te da svaka kupljena karta služi za punjenje budžeta vladajuće partije. Pritom posebno apostrofiraju EXIT Festival koji je upravo prije nekoliko dana objavio da se povlači iz Srbije zbog pritisaka Vučićeve vlasti. Bunt, međutim, tvrdi suprotno.

screenshot IG objave bunt.bgd

“Muzika ne sme da svira za režim!”, njihov je jasan stav. Ističu kako muzika ne smije biti kulisa za diktaturu te da nema neutralnosti kada “zvučnici stoje na bini SNS-a”. Pozivaju na solidarnost, odgovornost i aktivni bojkot, poručujući da ovo nije pitanje muzičkog ukusa, već političke svijesti.

Poseban fokus stavljen je na EXIT festival, za kojeg navode da se predstavlja kao plod nekadašnjeg studentskog protesta. Međutim, Bunt tvrdi da se EXIT sjetio podržati studente tek nakon što su počeli gubiti publiku, izvođače i profit. U prvim, najtežim mjesecima studentskog protesta, ističu, objavljen je tek poneki diplomatski story i sjedilo se na dvije stolice. Ironično govore o „posljednjem EXIT-u“, navodeći da se već “treći put sluša ista pjesma”, tj. da festival uvijek najavljuje da je posljednji kada prodaja karata ide loše.

screenshot IG objave bunt.bgd

Bunt također upire prstom u vlasničku strukturu, postavljajući pitanje “tko zapravo posjeduje EXIT?“. Tvrde da je najveći vlasnik Milenko Škarić, za kojeg navode da je blizak Vučićevom SNS-u te da opslužuje EXIT, EXPO i skupove spomenute stranke. Ovaj čovjek, koji je “umjetnicima davao binu”, sada ih, kako navode, “gura u zapećak”, držeći monopol nad poslom rentanja bine i ozvučenja. Posebno su pogođeni ljudi koji su “davali sav svoj zvuk i bine za studentske proteste”, a sada su “bačeni na marginu”.

U objavi se ističe i teza da je svaki nastup i politički čin, tvrdeći da umjetnici koji nastupaju na “partijskim festivalima”, svjesno ili nesvjesno, sudjeluju u stvaranju slike lažne normalnosti. Bunt naglašava podršku artistima koji dobivaju pasivne prijetnje kroz otkazane suradnje. Navode da su domaći umjetnici već dugo tretirani kao statisti na festivalima, dobivaju male honorare ili im se nudi samo vidljivost, karta i toplo pivo, dok se stranci plaćaju desetinama, pa i stotinama hiljada eura.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Bunt (@bunt.bgd)

Na kraju, Bunt jasno ističe svoje zahtjeve: “Ne tražimo da festivali nestanu. Tražimo da se oslobode.” Zahtijevaju kraj partijskog utjecaja, promjenu vlasničke strukture i povratak festivala umjetnicima i zajednici.

EXIT Festival

Ova objava je u kratkom roku privukla veliku pozornost prikupivši više od 15.000 lajkova i stotine komentara, koji signaliziraju snažno nezadovoljstvo stanjem u muzičkoj industriji i kulturi u Srbiji.

Iza objave stoji dosad prilično neaktivna stranica bunt.bgd koja je u samo nekoliko objava promovirala kompilaciju kojom se podržava studentski prosvjed. No, zanimljivo je da su suradnici u jučerašnjoj objavi i Usrana motka, koja se predstavlja kao platforma protiv kleptokracije i imperijalizma, ali i beogradski klub Drugstore te DJ Marko Nastić.

klub Drugstore

Prije nekoliko mjeseci upravo je Nastić prozvao Exit zbog nedostatka podrške studentima. “Ništa niste napravili što je u vašoj moći da podržite studente koji su na ulicama. Zašto ste šutjeli, kad znate da vaše reči nose težinu?”, napisao je tada Nastić.

Mnogi korisnici na društvenim mrežama pisali su mu tada, a i sada, da vodi privatne ratove, nezadovoljan što nakon niza godina nije bukiran za prošlogodišnji festival. Upravo takav odgovor uputio mu je odmah i EXIT, navodeći kako im je više puta prijetio da će ih javno napasti jer nije bukiran lani. Izbjegli su, međutim, reakciju na pitanje zašto ne podržavaju studente. No, nakon toga festival je vidljivije podržao studente te naposljetku najavio odlazak iz Srbije, obrazlažući to pritiscima vlasti baš zbog podrške studentima.

Marko Nastić

U svakom slučaju, pratit ćemo i dalje zamršene odnose i sukobe na srpskoj elektroničkoj sceni, opterećenoj, kako se čini, ne samo političko-aktivističkim motivima.