Vodič za prve korake u svijet sinteze: Evo pet najboljih sinteva

Za one koji tek ulaze u svijet elektroničke muzike, izbor prvog sintisajzera može djelovati zastrašujuće. Ogroman broj uređaja, različiti tipovi sinteze i tehničke specifikacije lako mogu obeshrabriti svakoga tko nije upućen. No, dobra vijest je da danas postoji niz instrumenata koji su dovoljno jednostavni za početnike, a istovremeno dovoljno snažni da ostanu relevantni i kad korisnik stekne više znanja. U nastavku donosimo izbor pet najboljih sintisajzera za početnike prema preporukama portala Gearnews.

Arturia MiniBrute 2 Noir

MiniBrute 2 Noir je monofoni analogni sintisajzer koji nudi izravan pristup osnovama subtraktivne sinteze. Ima dva oscilatora, karakterističan Arturijin Steiner-Parker filter, dva ADSR envelope generatora i dva LFO-a. Ono po čemu se izdvaja je ‘Brute Factor’ distorzija koja unosi karakter i prljavštinu u zvuk, kao i mogućnost patchiranja putem modularne matrice. Iako jednostavan, MiniBrute 2 Noir nudi i dovoljno prostora za eksperimentiranje.

Korg Minilogue XD

Za one koji žele ući u svijet polifonije, Korg Minilogue XD nudi četiri glasa, kombinirajući analogne oscilatore s digitalnim multi-engineom koji podržava FM, wavetable i vlastite korisničke algoritme. Osim toga, tu su delay, reverb i modulacijski efekti, kao i moćan 16-step sekvencer s mogućnošću snimanja parametara u stvarnom vremenu. Radi se o izuzetno svestranom instrumentu koji nudi balans između klasičnog analognog zvuka i modernih digitalnih mogućnosti.

ASM Hydrasynth Explorer

Hydrasynth Explorer je digitalni sintisajzer s osam glasova polifonije i tri oscilatora po glasu, koji koristi naprednu wavetable sintezu. Nudi izuzetno duboke mogućnosti oblikovanja zvuka, uključujući brojne filtere, modulacijske izvore i efekte. Posebno se ističe po tome što podržava polifoni aftertouch, čime omogućuje vrlo ekspresivne izvedbe. Iako je digitalan, interfejs mu je jasan i logičan, što ga čini dobrim alatom za učenje kompleksnijih sinteza.

Sequential Take 5

Take 5 je najpristupačniji analogni polifoni sintisajzer iz radionice Davea Smitha. Ima pet glasova, dva oscilatora po glasu i legendarni Prophet-style filter. Isporučuje topao, bogat analogni zvuk, a uz to dolazi s ugrađenim efektima, arpeggiatorom i sekvencerom. Dizajniran je tako da ponudi sve što je potrebno i za studio i za live, ali na način koji ne preopterećuje početnika.

Behringer Model D

Iako se većina početničkih preporuka fokusira na sintisajzere s ugrađenim tipkama radi praktičnosti, Behringer Model D zaslužuje posebno mjesto na popisu najboljih početničkih instrumenata. Radi se o modernoj rekreaciji legendarne Moogove Minimoog Model D jedinice – prvog komercijalno dostupnog sintisajzera koji je postavio standarde za analogni zvuk.

Model D koristi klasičnu arhitekturu subtraktivne sinteze i idealan je za učenje programiranja analognog zvuka. Sadrži tri oscilatora (od kojih se jedan može koristiti kao LFO), prepoznatljiv Moogov ‘ladder’ filter razvijen od strane Boba Mooga, ADS envelope za glasnoću i filter, te zvuk koji, unatoč niskoj cijeni, impresionira svojom toplinom i puninom.

Dodatna prednost je mogućnost integracije u Eurorack modularne sustave, što ga čini zanimljivim i onima koji u sintezi vide dugoročan kreativni razvoj.

Jedini nedostatak je taj što Model D nema tipke, pa je za sviranje potreban zaseban MIDI kontroler. Međutim, uz pravilan izbor tipkovnice, ovaj uređaj može biti izvanredan alat za početnike koji žele naučiti sintezu na instrumentu s bogatom poviješću i ozbiljnim zvukom.

Svi ovi modeli, kako piše GearNews, nude odličnu vrijednost za uloženi novac i predstavljaju savršen ulazak u svijet sinteze – bilo da se odlučite za analogne klasike, digitalne exploracije ili hibridne kombinacije.