Sunce sja, valovi šume, a plaža poziva na bezbrižno uživanje. No, točno prije 50 godina, jedan film zauvijek je promijenio način na koji gledamo ljeto. Kada je 20. lipnja 1975. premijerno prikazan Jaws – u hrvatskom prijevodu ‘Ralje’ – Steven Spielberg nije samo lansirao svoju karijeru, već je redefinirao ljeto, pretvorivši ga iz razdoblja odmora u sezonu strepnje.
Otvaranje filma je gotovo idilično: mlada žena trči plažom i ulazi u more, ali njeno smijanje ubrzo se pretvara u vrisak. Nevidljiva sila povlači je pod površinu, a nakon toga – tišina. Upravo u toj tišini, u svjetlu zlatnog pijeska i tirkizne vode, skriva se prava jeza ‘Ralja’. Film ne šokira samo prikazom morskog predatora, već nas plaši kroz poznato – kroz mjesto na kojem se osjećamo najslobodnije.

Radnja je smještena u izmišljenom gradiću Amity Island, gdje opušteni ritam ljetne sezone biva prekinut nizom brutalnih napada velike bijele psine. Kinematograf Bill Butler koristi klasičnu ljetnu paletu – žutu i plavu – da bi je kontrirao krvavim tragovima crvene. More koje mami postaje prijetnja, a svaka figura u vodi potencijalna je žrtva.
Za razliku od tadašnjih studijskih navika, Spielberg je inzistirao da se film snima u pravom oceanu, što je izazvalo brojne produkcijske probleme, ali je rezultiralo autentičnom atmosferom. Poznate ljetne slike – djeca na luftićima, kupaći kostimi, gužve na plaži – postaju sablasne. Izmrcvareni žuti jastuk za vodu dječaka koji nestaje, žene u crnini na mjestu gdje su bile šarene dekice i ručnici, sve to čini ‘Ralje’ mračnom pričom prerušenu u ljetnu avanturu.
Jedan od najupečatljivijih elemenata filma je i glazba Johna Williamsa, piše Inverse. Njegova poznata tema s dvama tonovima postala je sinonim za nadolazeću prijetnju, ali i njegov vedar glazbeni motiv za dolazak turista daje naslutiti ironiju – dok otok vrvi posjetiteljima s hladnjacima i suncobranima, policijski načelnik Brody i oceanograf Hooper očajnički pokušavaju spriječiti nove tragedije.
Ekonomija Amityja, kao i mnogih stvarnih turističkih destinacija, u potpunosti ovisi o sezoni. Kada Brody želi zatvoriti plaže, otkriva da grad ni ne posjeduje znak ‘Plaža zatvorena’. Gradonačelnik odbija zatvaranje, tvrdeći: ‘Bit će to jedno od najboljih ljeta ikad.’ Profit ispred sigurnosti, poznata priča.

‘Ralje’ su postale kulturni fenomen. Njihova ljetna premijera bila je promišljena – kako je rekao producent David Brown, film je pušten ‘namjerno kad su ljudi već bili u vodi’. Drugi producent, Richard Zanuck, dodaje: ‘Spasioci su zaspali na dežurstvu jer nitko više nije ulazio u more – svi su bili na plaži s knjigom.’ Bio je to prvi pravi ‘blockbuster’ koji je postavio standard za buduće ljetne kino hitove.
Pedeset godina kasnije, svako ulazak u more još uvijek nosi onaj tihi, primordijalni strah: je li to ispred mene kapa… ili peraja? ‘Ralje’ nisu samo horor. One su podsjetnik da čak i najsunčaniji dan može sakriti najmračnije sjene. I zato, prije nego što uskočite u vodu ovog ljeta – možda je ipak pametnije prvo pogledati film.
Posebno ovih dana kada iz Crne Gore javljaju da je jedna bijela psina viđena blizu kopna…
Valja dodati da je velika bijela psina (Carcharodon carcharias) ugrožena vrsta u našem moru i na cijelom Mediteranu. Želeći dati svoj obol zaštiti prirode bend Lili Gee nedavno je obradio hit ‘Da mi je biti morski pas’ grupe Metak.