Nakon Poljana Jam (2012.), Ekrana ulice (2014.), Šibenik ponovno može reći da ima program posvećen uličnoj umjetnosti – od 3. do 5. srpnja u i ispred Azimuta u Šibeniku održat će se Šibenik Street Art Festival.
Festival donosi sve ono najosnovnije o sceni koju, zapravo, morate voljeti jer ona je često izraz bunta, stvarnog stanja javnog mijenja, skrivenih (ljubavnih) poruka, a ponekad je jednostavno svjedok nečijeg bivanja na nekom mjestu koji je time htio poručiti budućem prolazniku: “Ja sam bio ovdje”.
U Šibeniku će pak narednih dana biti zavidna imena street art scene. Točnije, iza festivala stoje poznata ‘ulična’ imena, Krešimir Golubić (koji je itekako poznat lokalnoj publici, posebno učenicima Gimnazije Antuna Vrančića čije je dvorište svojedobno oslikavao) i Gregor Furkes. Riječ je o istim onim imenima koji stoje iz Zagreb Street Art Festivala koji je netom završio.
Dakle, od 3. do 5. srpnja Šibenik će biti, kažu, centar ulične umjetnosti koji će grad transformirati u živopisnu galeriju na otvorenom. Šibenik Street Art Festival okupit će domaće i međunarodne umjetnike, nudeći bogat program izložbi, radionica, filmova i glazbe za sve generacije uz punu posvećenost uličnoj umjetnosti i kreativnosti.
Dok festival krene, uvijek se može prošetati Šibenikom i to – Dragom i Vukovarskom ulicom (tzv. Tehnološkom cestom) i pogledati kako izgleda prava ulična umjetnost na djelu. Sve ostalo su varijacije na temu i vandalizam, a to nisu ni graffiti, ni murali, ni stickeri i srodni pojmovi, odnosno aktivnosti.
Ni Zagreb, ni Šibenik nisu ni blizu prvi. Tragove prvih graffita, vjerovali ili ne, pronalazimo još u staroj antici, među vikinzima, u egipatskim hijeroglifima za koje se pretpostavlja da su ih ostavljali radnici ili, recimo, u mega popularnim Pompejima gdje je tragove o postojanju graffita sačuvao, naravno, vulkanski pepeo.
Tko ne zna razliku između graffita i vandalskih ‘pišotina’ po zidovima, neka svrati na Street Art Festival i nauči. Dobra vijest je da je sve besplatno, uključujući radionice za djecu i mlade.
Program iza kojeg stoji iz domaća udruga Kolektiv 4B je u nastavku.
Četvrtak, 03.07.2025.
– 20:00 h – Otvorenje festivala
„Paste UP & Sticker“ – izložba Grupe Zid / Šibenik street art festival
Bit će izloženi radovi (stickeri ili naljepnice) gotovo 250 umjetnika iz četrdesetak zemalja svijeta. Radovi se nalaze na ukupno četiri panela uz koje će se dodatno prikazati i radovi Grupe ZID koje su se dijelom mogli vidjeti na ovogodišnje zagrebačkom izdanju Street Art Festivala.
Petak, 04.07.2025.
– 17:00 – 18:30 – Radionica izrade naljepnica / stickera za djecu (8–16 godina)
Radionica izrade naljepnica za djecu osmišljena je kao zabavno i edukativno putovanje kroz svijet naljepnica. Započinje kratkim uvodom u povijest naljepnica – od prvih reklamnih etiketa do današnjih kreativnih i umjetničkih izdanja. Djeca će saznati kako su se naljepnice koristile na različite načine te kako su postale dio svakodnevice.
Nakon toga, slijedi praktični dio u kojem djeca isprobavaju razne tehnike izrade – crtanje, bojanje, kolaž, šablone pa čak i digitalno oblikovanje. Poseban naglasak stavljen je na poticanje dječje mašte i samostalno osmišljavanje motiva. Svako dijete izrađuje vlastitu seriju originalnih naljepnica koje na kraju ponosno nosi kući. Kroz igru i kreativnost razvijaju se motoričke vještine i vizualna pismenost.
Radionica je prilagođena djeci od 8-16 godina i ne zahtijeva prethodno iskustvo. Korišteni su sigurni i raznovrsni materijali koji djeci omogućuju slobodu izražavanja.
Cilj radionice je potaknuti stvaralaštvo i pokazati da iza svake naljepnice može stajati osobna priča.
Broj sudionika je ograničen te su potrebne prijave na e-mail info@azimut.art s naznakom „Za sticker radionicu“ uz ime i prezime te dob djeteta te kontakt broj punoljetnog skrbnika/ice.
– 19:00 – 20:15 – Projekcija dokumentarnog filma „Naljepnice“ – film istražuje ulogu naljepnica u street art sceni.
– 20:30 – 21:00 – Razgovor o Sticker Art umjetnosti – Diskusija o umjetničkom izrazu kroz naljepnice.
– 22:30 h – Glazbeni program
Subota, 05.07.2025.
– 14:00– 16:00 – Graffiti radionica za djecu (10–16 godina)
*Radionica grafita za djecu i mlade od 10 do 16 godina uvodi polaznike u svijet graffiti umjetnosti na zabavan, siguran i edukativan način. Kroz uvodni dio upoznajemo se s poviješću grafita – od njegovih korijena u hip-hop kulturi do suvremenih oblika umjetničkog izražavanja. Razgovarat će se o razlikama između vandalizma i legalne graffiti art scene, s naglaskom na poštovanje javnog prostora. Polaznici uče osnove oblikovanja slova, izrade skica i rada s bojom. Poseban naglasak stavlja se na razvoj vlastitog stila i osobnog potpisa (tag). Radionica obuhvaća rad s markerima, sprejevima (na sigurnim površinama i uz nadzor) te eksperimentiranje s različitim tehnikama i formatima.
Mladi umjetnici imaju priliku osmisliti vlastiti mural u malom formatu. Kroz proces uče suradnju, promišljanje poruke i izražavanje identiteta kroz vizualni jezik. Materijali su prilagođeni uzrastu i sigurnosnim standardima.
Cilj radionice je poticanje kreativnosti, samopouzdanja i razumijevanja kulture grafita kao izraza slobode i osobnog stava.
Također je ograničen broj sudionika, te su također potrebne prethodne prijave na e-mail info@azimut.art s naznakom „Za graffiti radionicu“ uz navođenje imena i prezimena te dob djeteta te kontakt punoljetnog skrbnika/ice.
– 19:00 – 22:00 – Graffiti Jam ispred Azimuta
*Ispred Azimuta u periodu između 19-21 sata predviđeno je oslikavanje pripremljenih površina s graffitima domaćih umjetnika te gostiju: GIGO ( Ruhrpott), PRISMU & FCKWRS ( Berlin), LEON GSK i YO.PECADOR ( Zagreb).
– Panel razgovor: „Graffiti i Street Art“
*Umjetnici će podijeliti iskustva i razgovarati o ulozi ulične umjetnosti u suvremenom društvu.
– 22:00 h – Glazbeni program uz DJ D-Gree