Nakon filmova, kreću diskusije. Završio je filmski dio 18. Subversive Festivala u Zagrebu koji spaja političku teoriju s umjetnošću filma te pod povećalo stavlja ključne teme suvremene stvarnosti. Festival je donio četrdeset igranih, dokumentarnih i hibridnih filmova, među kojima se nalaze najistaknutiji art house naslovi koji su obilježili tekuću filmsku godinu i koji su nagrađivani na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima. Među njima i renomirane autore kao što su Želimir Žilnik, Radu Jude, Joshua Oppenheimer i Mike Leigh.

Među vrhuncima festivala bila je briljantna danska drama Djevojka s iglom, kao i Kneecap, film o sjevernoirskim angažiranim reperima. Žiri je najboljim igranim ostvarenjem proglasio Svetu struju, film koji pročišćenim stilom progovara o apsurdu gruzijske stvarnosti. Najbolji je dokumentarni film Flophouse America koji progovara o brojnim Amerikancima koji su uslijed krize stanovanja prisiljeni živjeti u oronulim hotelima. Dio filmova iz programa naći će se uskoro u distribuciji, a možete ih potražiti i na streaming servisima.

U ponedjeljak, 26. svibnja, u Kulturno-informativnom centru (KIC) počinje teorijsko-diskurzivni dio Festivala. Subversive Forum i ove godine u Zagrebu okuplja teoretičare i aktiviste iz različitih dijelova svijeta i otvara prostor za zajedničku refleksiju i diskusiju o različitim zabrinjavajućim tendencijama: instrumentalizaciji migracija, pretvaranju Drugih u žrtvene jarce, militarizaciji granica, širenju i eskalaciji rata i vojnih sukoba, sistematskom suzbijanju i difamaciji svake kritike izraelskog nasilja nad Palestincima kao „antisemitizma“, ali i o mogućim odgovorima i strategijama ljevice kako bi se tim trendovima suprotstavila.

U fokusu diskusija su: razotkrivanje njemačkog raison d’état i njegove kolonizacije ljevice (Leandros Fischer), dekonstrukcija rase kroz seksualnost (Sita Balani), migrantske borbe na post-socijalističkom Istoku (Raia Apostolova), psihoanalitička interpretacija bespomoćnosti pred kolonijalnim nasiljem (Nadia Bou Ali), karta kasnog fašizma Alberta Toscana i kolektiva, kao i pitanje – može li se ljevica definirati izvan okvira koje joj postavljaju njeni neprijatelji (Serge Halimi). Raspored potražite ovdje.
Očekuje nas i novo, peto izdanje Antikapitalističkog seminara, u suradnji s portalom Slobodni Filozofski i to nakon službenog zatvaranja Festivala, od 1. do 6. lipnja u SKD-u Prosvjeta.