22.4 C
Šibenik
Srijeda, 2 listopada, 2024
HomeMAGAZINOno kada se chatbot kandidira na izborima. Biste li mu dali glas?

Ono kada se chatbot kandidira na izborima. Biste li mu dali glas?

Na političku scenu počeli su stupati chatbotovi. Ne kao alat koji pomaže političarima u komunikaciji s biračima, već kao stvarni kandidat, programiran da promovira političke ideje i uvjeri nas kako bi on, kao AI, bio bolji političar od čovjeka jer je objektivan i bez ljudskih mana, piše Netokracija.

Naravno, govore o nečemu što je još uvijek više eksperiment nego raširena praksa, ali otvara niz pitanja o budućnosti politike. Može li tehnologija nadmašiti ljudske slabosti poput korupcije i emocionalnih odluka ili je riječ o novom obliku populizma, gdje AI tvrdi da najbolje razumije volju naroda na temelju podataka?

U razgovoru sa Silvijom Vuković, asistenticom na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Netokracija se bavila i fiktivnim populistima te kako su populisti komunicirali na društvenim mrežama.

U političkoj se komunikaciji chatbotovi mogu koristiti kako bi, primjerice, građane informirali i odgovorili im na razna pitanja vezana za program i stavove nekog političara ili stranke. Takve AI asistente možemo nazvati političkim chatbotovima. S druge strane, kada je chatbot programiran s ciljem da postane političar i promovira određene političke ideje i bude kandidat – tada govorimo o chatbot političarima, objašnjava Silvija Vuković.

‘Radi se o kompjuterskim programima koji u komunikaciji simuliraju čovjeka, zapravo su umjetna inteligencija, a promoviraju određene političke vrijednosti i pokušavaju nas uvjeriti da bi oni bili bolji političar(i) od ljudi’.

Treba napomenuti da je primjera chatbot političara vrlo malo. Ne govorimo o raširenom fenomenu, već o nečem zanimljivom što pokazuje jedan od mnogih smjerova u koje eventualno može otići suvremeno društvo. To nam ostavlja dovoljno vremena da razmotrimo koje bi posljedice takve političke aktivnosti mogle imeti i analiziramo kako takvi političari komuniciraju da bi što uspješnije uvjerili građane da glasaju za njih.

‘Važno je podsjetiti se da iza svakog chatbot političara stoji čovjek – individua, skupina ljudi ili kompanija. Tako je jedan filozof i umjetnik u Danskoj oformio političku stranku (Sintetička stranka) kojoj je na čelu chatbot političar Leader Lars. Lars je stvoren 2022. i funkcionira kao svojevrsni eksperiment’.

Iako Larsova stranka nije sakupila dovoljan broj potpisa da bi izašla na parlamentarne izbore, chatbot Lars je i dalje aktivan na Discordu gdje još uvijek možete razgovarati s njim i čuti više o njegovim političkim idejama.

Što je još rekla znanstvenica sa zagrebačkog fakulteta o ovoj zanimljivoj temi, pročitajte na stranicama Netokracije.

spot_img