15.8 C
Šibenik
Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025
spot_img

Olimpijske igre biznis su vrijedan milijarde eura: Francuzi piju Coronu, financira ih Coca – Cola

Objavljeno

spot_img

Olimpijske igre su više od velikog sportskog događaja i samo prihodi od reklama donose milijarde u blagajnu MOO-a. DW u ovom članku istražuje što sponzori dobivaju za svoj novac?

„Igre se financiraju same” – stoji na stranici Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO), koji je zadužen za organizaciju Olimpijskih igara. Proračun za Olimpijske i Paraolimpijske igre se 96 posto pokriva iz privatnog sektora, navodi se dalje. MOO računa na ukupni iznos od 4,38 milijardi eura za ljetne Olimpijske igre u Parizu 2024.

Međutim, stvarni troškovi ovog sportskog događaja nadmašit će planirane prihode, kaže sportski ekonomist Timo Zimmermann iz International School of Management u Dortmundu.

„Troškovi organiziranja Olimpijskih igara se obično procjenjuju na tri do pet milijardi američkih dolara, no u pravilu su stvarni troškovi daleko veći. U Parizu smo već sada na dvostrukom iznosu”, kaže on.

Investicijski strateg Stephan Kemper iz francuske privatne banke BNP Paribas uspoređuje Olimpijske igre s velikom zabavom koja košta više nego što donosi.

„Sponzorstva, prodaja ulaznica i razni drugi prihodi obično nisu dovoljni za pokrivanje troškova koje ovakav događaj ima.”

Za Ljetne igre u Parizu, prema MOO-u, 1,2 milijarde eura dolazi od takozvanih partnerstava. Među njima je 14 globalnih glavnih sponzora koji imaju ekskluzivitet u svojim sektorima – to objašnjava recimo zašto uz Toyotu nema drugog velikog proizvođača automobila kao glavnog sponzora na Olimpijadi.

Američka kompanija Visa je jedini pružatelj usluga plaćanja među glavnim sponzorima, a Coca-Cola je glavno osvježavajuće piće Olimpijskih igara – i to od 1928. godine.

Učinak za sponzore teško je kvantificirati, no sportsko sponzorstvo je najpopularniji oblik reklame, kaže profesor sportskog menadžmenta Zimmermann.

„Radi se o korištenju prepoznatljivosti Olimpijskih igara i njihove globalne privlačnosti za predstavljanje novih proizvoda, osvajanje novih tržišta”, navodi. I tek na drugom ili trećem mjestu je uspostavljanje emocionalne veze između krajnjih potrošača i partnerskih tvrtki, kaže Zimmermann.

Je li prisutnost na Olimpijadi za tvrtku mjerljiva u većem prihodu nije kratkoročno vidljivo, kaže Schmidt. Poduzetnik to vidi ovako:

„Ako nemate proračun za izgradnju brenda, nećete izgraditi brend.”

Najbolji primjer je Coca-Cola, koja već desetljećima tako uspješno gradi svoj brend da svi misle: „Ne moraju to ni raditi.”

A jedan od efekata za tvrtke koje sponzoriraju sportaše na Olimpijadi je taj što ih se spominje zajedno s velikim, poznatim sponzorima. I zato mogu koristiti olimpijske prstene kao logo na svojim stranicama – kao službeni partner ovog mega-sportskog događaja.

 

VIJESTI 24 / 7

10 super korisnih i besplatnih aplikacija za svakodnevnu uporabu

U ovom video izboru naći ćete stranice s potpuno besplatnim aplikacijama za usluge koje...

Jazz u Kući umjetnosti Arsen traje sve do ljeta

Program Arsen Jazz nastavlja tijekom travnja i svibnja nakon koncerata Tamare Obrovac, Mary May...

Krešimir Mišak u Šibeniku priča o ocu PR-a , propagandi i manipulaciji

Krešimir Mišak će u subotu, 29. ožujka, održati u Šibeniku predavanje pod nazivom 'Tako...

Ableton pustio betu Live 12.2 s kojom ide još jedan korak dalje

Ableton je najavio novu verziju svog popularnog softvera Live, oznake 12.2, koja je već...

TOP 2024 Evo kakve sve ludosti guglaju naši sugrađani

Prilično smo pobožni, ali nas silno zanima i seks, muče nas brojne brige pa...

Kiša u kontaktu sa strujom vjerojatni uzrok požara na Srimi: Izgorjele su dvije kamp prikolice

Jaka kiša koja se u ranim jutarnjim satima ponedjeljka slivala po električnim instalacijama u...