Najpoznatije berlinsko ‘kupatilo’ pod udarom scene

Svima na elektroničkoj sceni poznato je „kupatilo“ u berlinskoj četvrti Hasenheide pored istoimenog parka. Riječ je o platformi HÖR Berlin (njemački “Čuj Berlin”), koja se svojim live streamovima nametnula kao alternativa glasovitom Boiler Roomu. Prijenosi uživo idu iz prepoznatljive male sobe s bijelim pločicama na zidovima, neonskim svjetlom i DJ kabinom ispred prozora.

No, platforma pokrenuta 2019. godine od strane DJ i producentskog dvojca TV.OUT (Ori i Charly) iz Tel Aviva, već je neko vrijeme u središtu žestokih kontroverzi. Umjesto fokusa na glazbu, povezanost s izraelskim osnivačima te neki potezi nakon eskalacije sukoba u Pojasu Gaze percipirani su kao neizravna podrška cionizmu.

Situacija je eskalirala nakon što je HÖR prekinuo dva seta u studenom 2023. zbog navodne propalestinske odjeće DJ-a. Sam Clarke je nosio majicu s palestinskom zastavom preko karte Izraela, dok je Téa imala šal s natpisom “zemlja je naša” na arapskom. Prema HÖR-u, njihova je odjeća “mogla biti percipirana kao uvredljiva i pozivanje na iskorjenjivanje Izraela”.

Vijest o otkazivanjima setova izazvala je val negodovanja u međunarodnoj elektroničkoj glazbenoj zajednici. Neki su DJ-i zatražili uklanjanje svojih prijašnjih nastupa s kanala, dok su drugi otkazali planirane setove.

HÖR je u svojoj izjavi, upućenoj DJ-ima koji su nastupali na platformi, pokušao pojasniti svoj stav. Naveli su da “svestrano podržavaju pravo palestinskog naroda na samoodređenje i slobodu”, ali da je njihov tim prepoznao kontroverzne simbole koje “nisu mogli dopustiti”. Međutim, Sam Clarke je na Instagramu doveo u pitanje bi li HÖR reagirao jednako da je nosio izraelsku zastavu, opisujući odluku o zaustavljanju njegovog seta kao utemeljenu na osobnoj ideologiji koja “potvrđuje nastavak doseljeničko-kolonijalnog apartheida”.

Kako bi se valjda oprali od nastale situacije, u travnju prošle godine HÖR je najavio kompilaciju ‘HÖR for Palestine’, obećavajući da će sva prikupljena sredstva donirati humanitarnoj organizaciji HEAL Palestine. Ipak, HEAL Palestine je u izjavi za Resident Advisor potvrdio da “nije povezan” s HÖR-om “ni na koji način” i da “ne prihvaća sredstva od njih”. HÖR je odgovorio da kompilacija nije objavljena kao suradnja s NGO-om, već kao njihova inicijativa za prikupljanje sredstava.

Niz otkazivanja i kontroverzi doveo je do poziva na prekid veza s HÖR Berlinom kojeg su uputili pojedini umjetnici, producenti, DJ-i, promotor i glazbenici u međunarodnoj elektroničkoj zajednici. Osudili su “udžbenički slučaj genocida” i raseljavanje Palestinaca u Gazi, te pozvali na trenutačni prekid vatre. Zahtijevaju da HÖR Berlin prekine svoju umiješanost u “zaštitu izraelske desetljećima duge opresije” te podržavaju sve umjetnike koji odbijaju angažman s “represivnom, anti-palestinskom platformom” u znak podrške slobodi izražavanja i principijelnom suprotstavljanju rasizmu i cenzuri.

Sve prate i žestoke diskusije na društvenim mrežama. Istodobno, brojni propalestinski izvođači iz sličnih razloga bojkotiraju i poznate klubove u Njemačkoj, iako isti privlače uglavnom liberalno orijentirane mlade ljude. Dio scene i dalje zaobilazi HÖR, zbog čega svoju priliku dobivaju i neke nove slične platforme kao što je Loone, na kojem nastupa sve više poznatih izvođača.