Koncert Massive Attacka u Bristolu prošlog ljeta, na kojem je bend testirao ekološki prihvatljivije načine organizacije takvih evenata u odnosu na tradicionalne, rezultirao je’ bez presedana’ smanjenjem emisija stakleničkih plinova, odnosno bio je i više nego uspješan.
Zaključak je to Centra za istraživanje klimatskih promjena Tyndall (Tyndall Centre for Climate Change Research) u kojem su, vrlo opširno i detaljno, opisani svi aspekti ekološke održivosti koncerta održanog u kolovozu prošle godine pod nazivoim Act 1.5 na Bristol Downsu. Kompletan izvještaj dostupan je OVDJE.
To izvješće daje tako puni pregled održivosti nastupa u odnosu na preporuke ranijeg plana za glazbu uživo sa super niskim udjelom ugljika za energiju, prijevoz i hranu na licu mjesta, u odnosu na hipotetski nastup u kojem ekološke mjere nisu prioritet.
Massive Attack testirali su u Bristolu 25. kolovoza ‘zelenu’ svirku s produkcijom koja je 100 posto bila napajana na baterije, ugostiteljska ponuda bila je veganska, a javni prijevoz do koncerta također se odvijao vozilima koja koriste za pogon energiju iz obnovljivih izvora.
Rezultati su nevjerojatni jer je event odrađen uz smanjenje emisija povezanih s energijom za 98 posto, hranom i ugostiteljstvom za 89 posto, upravljanjem opremom za 70 posto te putovanjima umjetnika za 73 posto.
Izvještaj Tyndall centra za istraživanje klimatskih promjena sa sjedištem u Norwichu također je otkrio da su, iako su emisije povezane s putovanjima smanjene za 32 posto u cjelini, 5 posto publike koje su avionom došle na koncert ,generirale 64 posto emisija stakleničkih plinova povezanih s putovanjima publike.
– Postoje neki dokazi koji sugeriraju da su putovanja na žive nastupe u porastu dok umjetnici posjećuju manje lokacija – stoji u izvještaju.

To je izazovno područje za umjetnike s međunarodnom publikom — no sve veći trend međunarodnih zračnih putovanja i dužih putovanja unutar zemlje, obično automobilima na fosilna goriva, nije u skladu s ciljevima Pariškog sporazuma, dodali su.
– Ako se fanovi potiču da putuju svijetom kako bi vidjeli svoje omiljene umjetnike, ovaj sektor može zaboraviti na postizanje bilo kakvih ciljeva smanjenja emisija, a kamoli usklađenost s Pariškim sporazumom 1.5 – poručeno je iz benda koji nastavlja sa sličnim projektima, uključujući svirku na struju iz baterija, ali i odbijanje nastupa na događajima koji loše utječu na okoliš.
Njihov pristup koncertima uistinu je revolucionaran jer osim što publici pružaju izuzetno glazbeno iskustvo, usput demonstriraju kako veliki koncerti mogu pozitivno utjecati na okoliš, postavljajući primjer koji bi mogao inspirirati ostale u industriji.
View this post on Instagram