Još do 3. studenog možete u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti pogledati zapaženu izložbu ‘ID_75’ Ivana Buvinića.
Samostalna izložba šibenskog umjetnika dio je programa festivala ‘Organ vida’, a detalje o njezinu nastanku doznajemo na stranicama mood.hr gdje je objavljen veliki intervju nadarenog šibenskog fotografa.
– Prije tri godine, tijekom jednog od povremenih, ali kontinuiranih posjeta Šibeniku, napravio sam nekoliko fotografije za koje nisam bio svjestan da su početne skice novog projekta. Bile su to intuitivne reakcije na poznat prostor, bez unaprijed planirane strukture ili koncepta kao i predodžbe o njihovom potencijalnom značenju ili ulozi u širem kontekstu. Međutim, s vremenom, kako su se te fotografije akumulirale i kako je prošlo dovoljno vremena da ih promatram zajedno, primijetio sam da se formira jedan nejasan, fragmentirani narativ. To me zaintrigiralo te sam odlučio nastaviti fotografirati i vidjeti u kojem me smjeru to može odvesti. Svaki sljedeći posjet i fotografiranje otvarali su nove mogućnosti za proširenje i produbljivanje tog narativa, a svaka nova fotografija doprinijela je boljem razumijevanju onoga što je na početku djelovalo kao niz nepovezanih vizualnih reakcija – kazao je za mood.hr.
U doba postavljanja izložbe u rujnu, Ivan Buvinić dao je intervju i za Vizkulturu.
– Fotografirao sam na lokacijama i u studiju. Sve fotografije snimljene u eksterijerima nastale su po noći, a korištenje umjetne rasvjete mi je služilo ne samo kao praktičan način izdvajanja motiva iz prostora, već i kao vizualna metoda putem koje nastojim izazvati dodatnu emocionalnu reakciju te uputiti na istraživanje simboličkog potencijala noći. Umjetno stvorenom atmosferom na fotografijama sugeriram čitanje u odnosu na pojmove gubitka, odsutnosti, otuđenosti i nasilja. Takav vizualni tretman lokacija navodi na zaključak da se na njima nešto dogodilo, no da to više nije vidljivo. Prikaz tih lokacija pritom naglašava prolazak vremena, što dodatno pojačava osjećaj da se događaj zbio u prošlosti. Također, simbolizam noći bio mi je od velike važnosti jer se može interpretirati na više načina, od toga da noć predstavlja određeno stanje između, priliku za ponovni početak – za transformaciju i promjenu – pa do toga da se povezuje s podsvjesnim i imaginarnim. Na posljetku, noć u kontekstu projekta simbolizira introspekciju, razmišljanje i unutarnje istraživanje. Sve je to prisutno u ovom projektu, u većoj ili manjoj mjeri. Važno je za napomenuti i raspon korištenih boja koje se pojavljuju na fotografijama i u postavu izložbe, čime se direktno referiram na fizički i psihološki prostor, podcrtavajući tim izborima vlastiti doživljaj tog prostora i iskustava koja su se u njemu zbila. Iste principe i metode primijenio sam na objekte koje fotografiram – kazao je artist, a cijeli članak pročitajte na stranicama Vizkulture.