Prije svog premijernog nastupa u šibenskom Tunelu večeras, brazilska DJ-ica i producentica Nora razgovarala je s nama o glazbi, sceni i zajednici kojoj pripada. Izvođači s njezina kontinenta priredili su mnoge odlične zabave u šibenskom podzemlju pa će biti zanimljivo čuti i nju.
Dobrodošla u Šibenik i u Tunel, kakva su tvoja očekivanja?
Uvijek se nadam da će publika plesati i dobro se zabaviti uz moju glazbu. Predivno je imati priliku upoznavati druge kulture kroz muziku.
Što trenutno miksaš? Kakvu glazbu naša publika može očekivati ove večeri?
Trenutno miksam bass muziku, perkusivne zvukove i techno… ali se ne ograničavam samo na to. Volim osjetiti energiju plesnog podija i iz toga graditi svoju naraciju.
Sviraš li često svoje vlastite trake u setovima? Imaš li neku vrstu pravila u tome? Dolaziš li s unaprijed složenom selekcijom ili više voliš improvizirati ovisno o prostoru i ljudima?

Ne sviram uvijek svoje trake – puno toga ovisi o tipu partija. Obično napravim širu selekciju s nekoliko mogućih smjerova, i onda osluškujem publiku. Puno puta na kraju improviziram 100%.
S kojim alatima radiš kad produciraš? Koji su ti omiljeni softveri ili oprema?
Produciram isključivo u Abletonu, na svom laptopu.
Slušaš li i neelektroničku, konvencionalniju glazbu? Beatlesi ili Stonesi? Koji bend ti je najdraži?
Tipičan sam vodenjak – nemoguće mi je izabrati samo jedan bend, hahaha! Ali mogu reći da puno slušam Portishead, Massive Attack, Prodigy… Također volim brazilsku muziku, poput sambe i MPB-a, kao i rane faze popa i hip-hopa.

Žene još uvijek čine samo oko petinu svjetske DJ populacije, što je porazno, pogotovo jer su često i bolje od kolega muškaraca. Što misliš o tome?
Počela sam svirati u razdoblju kad su u Brazilu partiji bez ženskih izvođača bili javno kritizirani. Ako bi netko organizirao party bez ijedne DJ-ice, bio bi izložen na internetu. Od tada se puno toga promijenilo, ali danas vidim kako se problem ponovno vraća. Često su postave samo muške, bez trans, crnih ili LGBT izvođača. To je sramotno. Elektronička muzika nastala je upravo iz tih zajednica. Ti prostori su zamišljeni kao mjesta sigurnosti i inkluzije.
Kako je bilo afirmirati se kao žena na sceni – posebno u Europi, gdje si već nastupala na brojnim kultnim mjestima? Možeš li podijeliti neko posebno iskustvo?
Nikad nisam imala problema – brazilska scena je puna queer partija. U Europu sam prvi put došla 2023., kad me Jensen Interceptor pozvao da sviram u Tresoru. Glazba i društvene mreže dovele su me ovdje. Ljudi koje sam upoznala online otvorili su mi vrata. Ta svirka bila je nevjerojatna – svirati u klubu s takvom poviješću bilo je posebno iskustvo.
I za kraj – imaš li poruku za sve koji dolaze večeras u Tunel?
Europa pokazuje velik interes za latinoameričku glazbu i izvođače, ali još uvijek premalo zna o našoj kulturi i povijesti. Nadam se da ćete doći, zabaviti se i poželjeti saznati više o nama. Ovo je ujedno i poziv da upoznate našu priču.