13.9 C
Šibenik
Srijeda, 26 ožujka, 2025
spot_img

Ovaj dan 1964. godine bio je ‘game changer’ za modernu muziku. Moog je pokazao Moog

Objavljeno

spot_img

Na današnji dan, 12. listopada 1964. godine, Robert Moog predstavio je na konvenciji Audio Engineering Society u New Yorku svoj prvi modularni sintisajzer, čime je započela nova era u stvaranju elektroničke glazbe.

Njegov instrument bio je prvi koji je koristio naponsku kontrolu za manipulaciju zvukom putem modularnih komponenti poput oscilatora, filtera i pojačala. Te komponente omogućile su stvaranje različitih tonova i zvukova, a instrument se kontrolirao pomoću tipkovnice, što je omogućilo glazbenicima veću fleksibilnost i kreativnost.

Moogov izum brzo je privukao pažnju glazbenika i skladatelja, osobito onih koji su eksperimentirali s elektroničkom glazbom. Modularni dizajn omogućio je prilagodbu i povezivanje različitih modula, čime je zvuk mogao biti oblikovan na gotovo neograničen broj načina. Jedan od ključnih elemenata bio je standardizirani način kontrole tona – 1 volt po oktavi – što je postalo prepoznatljivo obilježje Moogovih sintisajzera​.

Taj događaj koji se na današnji dan zbio u New Yorku tako je označio početak komercijalizacije sintisajzera, koji su ubrzo postali ključni u razvoju moderne glazbe.

Robert Moog (1934–2005) bio je američki inženjer i pionir elektroničke glazbe, najpoznatiji po izumu Moog sintisajzera, koji je revolucionirao način stvaranja zvuka i oblikovao moderne glazbene žanrove poput elektroničke, pop i rock glazbe. Moog je započeo svoju karijeru 1950-ih proizvodnjom teremina, jednog od prvih elektroničkih instrumenata. Međutim, njegov pravi doprinos došao je kada je, inspiriran potrebama eksperimentalnih glazbenika, 1963. godine počeo razvijati modularni sintisajzer.

Sintisajzer kojeg je Moog predstavio na AES konvenciji 1964. godine koristio je naponsku kontrolu, što je omogućilo preciznije upravljanje tonovima putem tipkovnice i ostalih kontrolera. Taj modularni dizajn omogućio je stvaranje gotovo neograničenih zvučnih kombinacija, što je Moogov sintisajzer učinilo iznimno popularnim među glazbenicima. Rani korisnici uključivali su skladatelje poput Wendy Carlos, koja je Moog sintisajzer popularizirala svojim albumom Switched-On Bach iz 1968. godine​.

Moogova inovacija otvorila je vrata mnogim budućim tehnologijama i utjecala na razvoj digitalnih sintisajzera kasnijih desetljeća. Njegov rad ostavio je trajan utjecaj na glazbenu industriju, a njegovo ime postalo je sinonim za elektroničku glazbu

Robert Moogova priča nije samo priča o tehnološkoj inovaciji, već o kreativnom spoju znanosti i umjetnosti. Nakon što je 1960-ih uveo svoj modularni sintisajzer, Moog je nastavio unapređivati tehnologiju elektroničkih instrumenata tijekom svoje karijere. Njegova prva serija sintisajzera bila je prilično glomazna, sastavljena od modula povezanih kabelima, ali su bila daleko kompaktnija od tadašnjih dostupnih elektroničkih instrumenata.

Ključni trenutak u Moogovoj karijeri bio je suradnja s kompozitoricom Wendy Carlos. Njihova suradnja rezultirala je albumom Switched-On Bach iz 1968. godine, koji je popularizirao Moog sintisajzer na globalnoj razini i ušao u povijest kao jedan od najprodavanijih klasičnih albuma. Ovaj album pokazao je koliko sintisajzer može biti svestran i koristan u klasičnoj glazbi, otvarajući vrata za korištenje sintisajzera u širokom spektru glazbenih žanrova​.

Tijekom 1970-ih, Moog je nastavio razvoj sintisajzera, ali i manjih, prijenosnih modela. Najpoznatiji među njima bio je Minimoog, koji je lansiran 1970. godine. Ovaj prijenosni model postao je favorit mnogih glazbenika zbog jednostavnosti korištenja i prepoznatljivog zvuka. Minimoog je postao standard u rock, funk, i kasnije, elektroničkoj glazbi​..

Moog nije samo bio inženjer, već i filozof tehnološkog napretka. Smatrao je da tehnologija ne bi trebala zamijeniti ljudsku kreativnost, već je poboljšati. Njegov pristup omogućio je glazbenicima veći prostor za istraživanje zvuka i eksperimentiranje, čineći Moogov sintisajzer ključnim alatom u razvoju elektroničke glazbe

Iako je 1990-ih Moog Music, Inc. doživio pad zbog sve većeg prodora digitalnih sintisajzera, Moog je 2002. godine ponovno preuzeo prava na svoje ime i nastavio razvijati i proizvoditi elektroničke instrumente. Njegovi Theremini i dalje su bili popularni, a Robert Moog ostao je aktivan sve do svoje smrti 2005. godine​.

Moderni modularni sintevi

Njegov doprinos elektroničkoj glazbi prepoznat je kroz brojne nagrade i priznanja, uključujući Grammy nagradu za životno djelo. Danas, Moogov sintisajzer nije samo sinonim za inovaciju u glazbi, već i za evoluciju same glazbene industrije.

Capstone Theatre u Liverpoolu slavi 60 godina Moog sintisajzera

U povodu 60. obljetnice legendarnog Moog sintisajzera, Capstone Theatre u Liverpoolu organizira niz koncerata koji će se održati od 21. do 24. studenog. Program pod nazivom The Moog at 60: A Celebration uključuje zvučnu instalaciju, tribute koncert posvećen grupi Kraftwerk te nastup Will Gregory Moog Ensemble.

Uz to, posjetitelji će moći uživati u izvedbama poznatih umjetnika poput Lydie Kavine, The Twelve Hour Foundation, Davea Bessella i Polyporesa. Nakon koncerata, predviđen je i afterparty u lokalnom baru Commune.

Robert Moog prvi je put predstavio modularni sintisajzer s naponskom kontrolom 12. listopada 1964. na konvenciji Audio Engineering Society u New Yorku. Capstone Theatre, koji je dio Liverpool Hope University, želi ovim koncertnim serijalom odati počast tom izumu i njegovom neizmjernom utjecaju na modernu glazbu.

VIJESTI 24 / 7

Dekmantel rasprodao Selectors za još jedan vrući kolovoz u Tisnom

Dekmantel je objavio da je rasprodao svoj hrvatski festival Selectors koji se održava od...

TBF na Martinskoj: U špici šibenskog koncertnog ljeta već je gužva

Koncertno šibensko ljeto obogatit će svojom svirkom splitski TBF koji nastupa na Martinskoj 14....

HRT kod nas doma u Tunelu, Tunel kod njih doma na Prisavlju

HRT je jučer u svojoj emisiji 'Kod nas doma' objavio prilog o šibenskom Tunelu...

Male stvari hit članak, pjesma hit na top listama, a veza je 1990. godina i Simo Matavulj

Članak pod naslovom 'Male stvari koje je Ante Storić napravio Lili Gee naći ćete...

10 super korisnih i besplatnih aplikacija za svakodnevnu uporabu

U ovom video izboru naći ćete stranice s potpuno besplatnim aplikacijama za usluge koje...

Zbog Trumpovih carina hrvatski kupac synth plaća 900, a američki 1.300 dolara

Cijene Behringer syntha u SAD-u nedavno su značajno porasle zbog novih američkih carina na...

S ovim alatima ubrzat ćete se i imati više vremena za kreaciju

Dizajn se ubrzano razvija, a automatizacija transformira način na koji dizajneri rade. U 2025....