Europljani ‘na šufitu’ drže 10 milijuna tona vrijednog e-otpada

Dok globalna potražnja za pametnim telefonima, električnim vozilima, solarnim panelima i drugom tehnologijom nezaustavljivo raste, sve je veći pritisak i na resurse koji pokreću tu tranziciju. Ovogodišnje izdanje Međunarodnog dana elektroničkog otpada, koje se obilježava 14. listopada, posvećeno je upravo tim sirovinama – rijetkim i teško dostupnim elementima poznatim kao kritične sirovine (CRMs).

Pojam obuhvaća skupinu kemijskih elemenata koji se nalaze u gotovo svakom tehnološkom uređaju, a istovremeno se vade u ograničenom broju zemalja. Njihova uloga je ključna za zelenu i digitalnu tranziciju, ali globalna ovisnost o nekoliko izvora, posebno izvan Europske unije, stvara i geopolitičku osjetljivost.

e-otpad dan

No, jedna stvar je manje poznata široj javnosti – mnoge od tih sirovina moguće je vratiti u upotrebu ako se pravilno zbrinjava stari elektronički otpad. Upravo na toj informaciji temelji se poruka ovogodišnje kampanje, kojom se želi potaknuti svijest građana o važnosti odlaganja neiskorištenih uređaja na za to predviđena mjesta.

Europska unija nedavno je donijela Zakon o kritičnim sirovinama, u kojem se postavljaju ambiciozni ciljevi za 2030. godinu: 10 posto ukupne potrošnje CRMs-a treba dolaziti iz EU-a, 40 posto se mora prerađivati unutar Unije, a najmanje četvrtina mora dolaziti iz recikliranja. No bez povećane stope prikupljanja e-otpada i razvoja specijalizirane tehnologije, takvi ciljevi ostat će neostvareni.

Masa je to

Za razliku od masovno recikliranih materijala poput bakra ili aluminija, kritične sirovine prisutne su u iznimno malim količinama u svakodnevnim uređajima, a njihovo izdvajanje zahtijeva sofisticirane metode. Ipak, kako pokazuje nedavna studija TNO-a, selektivnim recikliranjem e-otpada moglo bi se zadovoljiti do 31 posto trenutnih potreba Europske unije za tim resursima. Problem je, međutim, u zakonodavnom okviru koji daje prednost količini otpada nad njegovom stvarnom vrijednošću, što dodatno ističe i analiza konzultantske kuće Deloitte.

U konačnici, sve počinje u kućanstvima. Prema istraživanju organizacija WEEE Forum i UNITAR, prosječno kućanstvo posjeduje čak 74 elektronička uređaja, od čega su četiri pokvarena, a devet ispravnih ali neupotrebljavanih. Ukupno, u ladicama, na tavanima i u podrumima diljem Europe zadržano je oko 10 milijuna tona e-otpada – resursa koji bi mogli imati novu funkciju, umjesto da postanu okolišni problem.

Odličan biznis

Organizatori Međunarodnog dana e-otpada 2025. pripremaju niz lokalnih događanja, edukativnih sadržaja i alata kako bi građanima olakšali donošenje informiranih odluka. Sve organizacije, škole, tvrtke i pojedinci pozvani su na sudjelovanje – registracija je već otvorena putem službene stranice weee-forum.org.